Kierowanie samochodem lub innym pojazdem mechanicznym, to spora odpowiedzialność. Mimo, że udaje się przychodzi nam to zupełnie naturalnie, to trzeba pamiętać, że bycie kierowcą nie jest przewidziane dla każdego. Istnieje wiele przeciwwskazań, które dyskwalifikują z możliwości wsiadania za ‘kółko’. Kto wydaje takie decyzje? Oczywiście lekarze. Niestety, ale wiele chorób uniemożliwia bezpieczne prowadzenie pojazdu. Zazwyczaj jesteśmy tego nieświadomi, przez co narażamy zdrowie swoje i innych osób. Dlatego też, zanim przystąpimy do egzaminów na prawo jazdy lub licencję kierowcy zawodowego, trzeba przejść konkretne badania.
Badania kierowców zawodowych obejmują dwa podstawowe elementy. Pierwsza część to psychotesty. Określa się nimi zdolność poprawnego reagowania w sytuacji zagrożenia, reakcję na bodźce zewnętrzne czy też ogólny stan psychiczny badanego. To bardzo ważne, gdyż wiele zaburzeń ciężko wykryć podczas codziennych czynności.
Przedmiotem badań jest także wzrok. Trzeba jednak wiedzieć, że nie jest to szkolne wymienianie literek z tablicy (czego de facto można nauczyć się na pamięć!) To inny rodzaju testów, które badają pod uwagę biorą wiele czynników. Ocenie podlegają m.in. szybkość reakcji, widzenie przestrzenne czy też rozróżnianie barw. Pozwala to mieć pewność, iż kierowca zawodowy będzie nie spanikuje podczas trudnej sytuacji w ruchu drogowym.
Nie każdy lekarz może przeprowadzać takie badania. Należy skorzystać z porady specjalisty, który posiada uprawnienia do wydawania orzeczeń w zakresie zdolności do prowadzenia pojazdów oraz obsługi maszyn. W innym wypadku, badania będą zwyczajnie nie ważne. A z tego mogą wyniknąć niezbyt ciekawe sytuacje, zwłaszcza podczas nieszczęśliwego wypadku.
https://www.badania-kierowcow.info.pl/